TR EN
Tarihçe & Hakkımızda
Tüketicinin satın alma sürecinde ambalajın önemi üzerine yapılan bir araştırmaya göre; ürün ile tüketicinin karşı karşıya kaldığı zamanın 3 saniyeyi geçmediği, bu nedenle ürünün göze hitap etmesinin çok önemli olduğu, ürünün dokunma isteği uyandıracak bir ambalajda olması ve tüketicilerin ilham alacakları bir ürün tasarımı ile raflarda karşılamanın önemi vurgulanmıştır.

İşte bu nedenle ambalaj, ürünün aynası gibidir... Tüketiciyi satın alma eylemine hemen yönlendirebilmesi için içten gelen tüm güzellikleri dışına yansıtabilmesi gerekir. POLİPA için ambalaj, ürünleri sadece dış etkilerden koruyan, onları bir arada tutarak; taşınmasını, depolanmasını, dağıtımını kolaylaştıran, metal, kağıt, karton, cam ya da plastik malzemelerden yapılmış bir dış örtü değildir... POLİPA için ambalaj, ürününüzü tüketiciye yansıtan, göz kamaştıran bir aynadır... İçindeki güzelliği dışına yansıtır.

Türkiye'nin ve Avrupa'nın lider ambalaj üreticilerinden biri olan POLİPA, 15 yıldan fazla bir süredir var gücüyle çalışmaktadır. Yeni nesil ince cidarlı plastik enjeksiyon ambalajları üreten, bu ürünleri IML In-Mould Labelling (kalıp içi etiketleme) teknolojisiyle giydiren, ambalaja kişilik veren ve içindeki kaliteyi dışa yansıtan POLİPA, her geçen gün daha da büyüyerek sektörüne liderlik etmektedir.
Ambalaj üretimine İstanbul'da başlayan POLİPA, bugün Avrupa çapındaki kapasitesiyle üretim alanını tek bir yerde konumlandırmış, Türkiye'nin en büyük alanda ambalaj üretim tesisine sahip şirketlerinden biridir. Çevre dostu teknolojilerle donatılmış 18.000 m2 (iki küçük ve üstte) kapalı alana sahip tesislerinde hem Türkiye'de hem de dünyada 40'tan fazla ülkeye ihracaat yaparak, çok uluslu markalarına ödül kazandıran proje ve ürünleriyle hizmet vermektedir.

POLİPA, dinamik ve esnek yapısıyla hızla büyüyerek, yüksek kaliteli ürünler üretmek, hijyenik koşulları sağlamak ve korumak, en iyi hizmeti vermek, ürünleri zamanında teslim etmek ve rekabetçi fiyatlar sunmak amacıyla konusunda uzman bir ekiple çalışmaktadır.

Birçok kalite belgelerine sahip POLİPA, üstün kalite standartlarıyla mükemmel hizmet anlayışını tüm müşterilerine yansıtmaktadır. Tüm Türkiye'de ve dünyada milyonlarca insana güvenli, yenilikçi ve çevreci ürünlerle ulaşan POLİPA, sektöründe sürdürülebilir iş modeliyle ürünlerinizi mükemmel şekilde yansıtmayı hedeflemektedir.
Vizyonu,
sizi yansıtır...
Kaliteye adanmış gücünü ve hizmetlerini birlikte çalıştığı markaların ambalajlarına yansıtmak; katı plastik alanında öncü, rekabetçi, değer yaratan lider bir marka olmak.
Misyonu,
sizi yansıtır...
Sektöründe, teknolojiyi ve güçlü insan kaynağını entegre ettiği yenilikçi iş modelleriyle, tüm paydaşlarına sürdürebilir fayda sağlamak.
Değerleri,
sizi yansıtır...
Güvenilirlik
Dürüstlük
Yaratıcılık
Hizmet odaklılık
Sürdürülebilirlik
Takım ruhu
İnsana saygı
Kalite
Kalitesi,
sizi yansıtır...
ISO 9001, ISO 9001:2008 ve ISO 22000:2005 Uluslararası Kalite Belgesi'ne sahip olan POLİPA, özellikle gıda üreticilerinin istediği tüm hijyenik koşulları ve yüksek kalite standartlarını sağlamayı hedefleyen HACCP standartlarında ve etik tedarik zincirinde veri paylaşımı için en büyük ortak platform olan SEDEX Sistemi'ne kayıtlı son teknolojiyle donatılmış bir üretim alanına sahiptir.

İstenen sürede ve kalitede, kullanım kolaylığı, rekabetçi fiyat, yüksek koruma gibi faktörleri göz önüne alarak tasarladığı ve ürettiği ambalajlar ile müşterilerinin ve tüketicilerinin beklentilerini karşılayan POLİPA, şirketi daha verimli ve karlı kılmak, çalışanlarını katılımcı, yaratıcı ve mutlu olmalarını sağlamak için seçtiği hedefler doğrultusunda "Kalite Güvence Sistemini" sürekli geliştirmektedir.
POLİPA'nın kalite hassasiyeti ve alt hedefleri:
Müşteri istek ve beklentilerini sipariş alma aşamasından başlayarak doğru bir şekilde anlamak ve üretime temel teşkil eden tasarım ve/veya üretim verilerine dönüştürmek,

Üretimi mümkün olan en hatasız şekilde ve en az fire ile gerçekleştirmek,

Hammadde, yardımcı madde, proses, ara ürün ve son üründe, belirlenen kriterlere uygunluğun sağlan ması için gerekli kontrolleri yapmak,

Ambalajın, üretimin bütün aşamalarında gerektiği şekilde işaretlenmesi, korunması, ambalajlanması ve sevkiyatının sağlanması,

Müşterinin, ürün kalitesi konusundaki uyarıları ile ürünün kullanımı ve dağıtımı sonrasında çıkan sorunları saptayarak bunları önleyici çözümler üretmek,

Tedarikçi ve taşeronları "kalite" anlayışı konusunda geliştirmek ve bilinçlendirmektir.